• Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Google+ App Icon

Makyaj Kültür işidir | Ünlü Makyöz Oya Tolga ile Makyaj Trendleri

 

Makyaj  Kültür işidir | Ünlü Makyöz Oya Tolga ile Makyaj Trendleri

 

Ekmeğini 45 yıldır  makyaj yaparak kazanan Oya Tolga mesleki birikimini aktarmak amacıyla eğitim veriyor. Valideçeşme 'deki stüdyosunda beraber çalıştığı Sebla Ziylan la birlikte ders veren Oya Tolga, “Bu iş amatörce de yapılsa, profesyonel olarak da yapılsa işi bilen kişilerden uygulamalı olarak öğrenilmeli” diyor. Makyajı meslek edinmek isteyenler için iki aylık kurslar düzenleniyor.

 

Kendisine daha bilinçli bir şekilde makyaj yapmak isteyen kadınlara ise iki saatlik kısa bir eğitim veriliyor. Profesyonellere kurs sonrasında sertifika da veren Tolga makyajın tesadüfi bir şekilde yüzü boyamak değil bir kültür olduğunun ısrarla altını çiziyor. Makyajı hakkını vererek yapmak için bir birikime sahip olmak gerektiğini savunuyor. Ona göre iyi makyaj yapmanın olmazsa olmazlarının başında anatomik yapıyı çözebilmek ve teknik bilgi geliyor. Tolga, profesyonel anlamda makyaj yapmak için gelen kursiyerlerine bu iki unsuru, ışığı da göz önünde bulundurarak birleştirmeleri gerektiğini anlatıyor. Yıllardır teatral makyaj yapan, Yıldırım Mayruk'un defilelerinde mankenlerin yüzüne renk veren ve sayısız ünlünün makyajını yapan Tolga, “Bir kadın makyajda ham yapabilir ama sizin böyle bir lüksünüz yok” diyor. Sebla Ziylan da ışık ve şekline göre doğru makyaj yapmayı öğrettiklerini söyleyerek Oya Tolga'nın sözlerini tamamlıyor. Tabii amatörler sadece kendi yüzlerine makyaj yapmayı diğerleri ise her yüze, her ışıkta makyaj yapmayı öğreniyor. İki aylık kursu tamamlayan Esra Kaçamak böyle bir ustadan eğitim aldığı için kendisini çok şanslı addediyor.

 

Ve ekliyor:

 

“Geçmişte birçok şeyi yanlış biliyormuşum. Oya Hanım'dan bir yüzü gördüğümde o yüzün makyajı bitmiş halini gözümde canlandırmayı öğrendim.”

 

Ünlü Makyöz Oya Tolga klişeleşmiş yanlışları sıralıyor ve Makyaj Trendleri hakkında birkaç ipucu veriyor :

 

Fondöten cilde zarar verir inanışı yanlış. İyi temizlenmiş ve nemlendirici sürülmüş bir cilde uygulandığında soğuk ve güneşten korur.

 

İple kaş almak bir kadının kendine yapabileceği en kötü şeylerden biridir. Zaten kaş alınmaz düzeltilir.

 

Göz içine kalem çekmek gözü küçültür de yanlış bir saplama. Gölgelendirme sayesinde kalem
çekilen gözü büyütmek mümkündür.

 

Gece makyajı pırıltı kaldırır. Bu nedenle gezmeye giderken makyajınızı
yaparken daha cesur davranabilirsiniz.

 

Allık şakaklara doğru sürülmeli klişesi de yanlış. Bu tarz allık sürmek 20 kadından dördüne yakışır ancak. Allık elmacık kemiğinin yerine göre sürülür. Herkesin elmacık kemiği farklı..

 

Farklı renkler kullanmak istemediğinizde geçişleri iyi yaptığınız sürece bir sorun olmaz.

 

Cildinizi en kolay ve ucuz şekilde temizlemenin yolu banyo sonrası elinize biraz karbonat alıp yüzünüzü fazla bastırmadan ovmaktır.

 

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi | 1. Temmuz 2006 | Seçil Türesay  | www.oyatolgamakyajkursu.com

 

Bu arada Ünlü Makyöz Oya Tolga,

 

Makyaj Stüdyosunda kişisel olarak kendi yüzünü tanıyarak doğru makyajı yapmak isteyen tüm hanımlara kişisel makyaj eğitimi vermeye devam etmektedir.

Kişisel Makyaj Eğitimi...

 

Makyaj yapılan ciltlerin aşınması, erken yaşlanması gibi riskler yanlış uygulamalar yapıldığında ortaya çıkar. Malzemeleri bilerek kullanmak ve öğrenmek gereklidir ve bu konuda kendimizi biraz profesyonelce eğitmemiz lazım. Bu kursta size hangi renklerin yakıştığını, doğru malzemeyi, gölgeleme ve aydınlatma tekniklerini ve katılacağınız ortamlara uygun makyaj yapmayı ayna karşısında Oya Tolga ile birebir çalışarak kendinizde uygulayarak öğreneceksiniz..

 

Bu eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayınız :

 

http://www.oyatolga.com/kisisel-makyaj-egitimi

 

 

 

 

 

Please reload

Featured Posts

Yıldızları Boyayan Kadın Oya Tolga

October 1, 2017

1/6
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

 OYA TOLGA MAKE-UP STUDIO

 

Süleyman Seba Cad. No: 74-9 Maçka / Beşiktaş /İstanbul 

Tel: 0212 261 6875

© 2016 Oya Tolga Official Homepage