• Facebook App Icon
 • Twitter App Icon
 • Google+ App Icon

2018 KIŞ GELİN MAKYAJI | Oya Tolga Röportaj

January 4, 2018

 

 • Biliyoruz gelinler güzel ama nasıl daha güzel olacaklar bu kış

 

Hatta herkes özünde güzeldir yaz veya kış Gelin makyajı trendlerinden bağımsız olarak öncelikle kişinin anatomisine uygun şekilde makyaj yapmak gerekir. Herkesin Yüzü kendisine has Anatomik bir yapıya sahiptir bu özellik ise herkesi birbirinden ayıran farklı ve özgün kılan yegane değerdir. Kişinin Anatomik koşullarını dikkate alarak uygulanan Profesyonel Makyaj uygulaması prensip olarak bu değeri ön plana çıkarmayı hedefler bir başka değişle kişinin kendi doğal güzelliğini ortaya çıkartır. Maalesef etkisi altında olduğumuz tüketim mekanizmaları Moda adı altında Trendler ve bu Trendleri temsil eden rol Modeller üreterek güzellik kavramını belirledikleri ölçülere göre birtakım kalıplara sıkıştırıp dayatmaktalar ve bunun neticesinde insanlar kendilerini özgün ve özel kılacak unsurları terk edip onun yerine kendilerine dayatılan tek tip kalıplara sıkışmayı tercih ediyorlar. Bu konuda insanlarımızın farkındalığı gelişmedikçe güzel gelin görme olasılığımız her geçen gün biraz daha azalacaktır.      

 

 

 

 

 • Kış gelini denilince nasıl anlatırsınız ruhunu

 

Doğrusunu isterseniz kış gelini ve onun ruhunu edebiyatçılar benden çok daha iyi tarif eder zira ben Yaz gelini veya Kış gelini gibi kavramları çok dikkate almam benim için her Gelin evleneceği mevsim ve buna benzer başka sınıflamalardan bağımsız olarak kendine özgü koşullarında münferit şekilde değerlendirilmeli. Gelinin kendine ait ruhu ve onun dışa vurumu olan anatomisi beni daha çok ilgilendirir çünkü nihayetinde güzelliğini taçlandırabileceğimiz malzemelerin kaynağı Gelinin kendinde saklıdır ve benim görevim o saklı kalan tarafları doğru şekilde ışık almasını sağlayacak tekniklerle ortaya çıkarmaktır. Yüzün anatomisine uygun şekilde bir baz ve aydınlatmalar yapıldıktan sonra elbette renklendirme safhasında mevsimin moda olan renkleri kullanılabilir zaten bu trendler işini bilen insanlar tarafından tayin edildiği için genelde seçimler mevsim şartları ile uyumludur. Mesela 2018 Kışında Moda dünyası koleksiyonlarında Dinamik Kırmızı, canlı parlak açık pembe, (Butterum) pembe tonlu açık Kahve, nötr gri renkler ve canlı lacivert gibi Kış makyajında yaygın olarak kullanılan renkler tercih edilmiştir. Ancak Gelinin doğal güzelliğini vurgulayacak renk seçimleri her zaman için modanın ön gördüğü renklerle mümkün olmayabilir.               

 

 

       

 • Gelin makyajında moda ne durumda, nasıl bir süreçten geçildi

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ne gelin makyajının ne de genel olarak makyajın bir modası olamaz çünkü makyaj kişiye has bir iştir lakin ona rağmen birtakım makyaj modalarının türediğini görüyoruz ki bu bence Makyaj sanatının ne kadar yanlış algılandığının kanıtıdır. İnsanlar internetten izledikleri bir takım doğru yanlış videolar ile makyaj hakkında bilgi edindiklerini zannediyorlar ve maalesef bu moda ve makyaj trendi türevlerinin oluşması sanal alemde yayın yapan bir çoğu işi bilmeyen kişilerin eseridir. Gelinen bu süreç bana göre Makyaj sanatı adına çok talihsiz bir nokta.         

 • Dünyada ve bizde gelin makyajını genel bir değerlendirebilir misiniz

 

Gelin Makyajı son derece doğal ve sade görünen bir makyaj uygulamasıdır tabi bu hafif bir makyaj gibi anlaşılmamalı tam aksine ben mesela Gelin Makyajında çok abartırım ancak bu abartı Kızımızın Doğal güzelliğini ön plana çıkartmak içindir Makyaj yapıldığı nerdeyse belli olmaz onun yerine Kızımızın güzel ışık alan pürüzsüz güzelliği gözleri doldurur. Benim Gelin Makyajında ki ölçüm ne güzel Gelin dedirtebilmek şayet insanlar ne güzel Makyaj diyorlarsa o Gelin Makyajını amacına ulaşamadığı için başarısız kabul ederim. Gelin makyajında esas amaç Gelinin güzelliğini vurgulamaktır Makyaj ise arka planda bu amaca hizmet eden bir araç konumunda kalmalı. Savunduğum bu anlayış Batı dünyasının estetik algısını temsil ettiği gibi Türkiye ve yaşam kültürü bakımından aynı şekilde etkin olduğu bir çok başka coğrafyalarda da hakim durumda. Bu Genel anlayışın dışında kalan mesela makyajın çok yoğun ön plana çıktığı Arap Gelin Makyajı veya Porselen Taş bebeklerini anımsatan Japon Gelin makyajı gibi kültürel unsurların şekillendirdiği makyaj anlayışları da var. Her ne kadar benim savunduğum anlayış ile çelişseler de bu tip Makyajları mevcut içinde bulundukları kültürel ve o etnik gurubun anatomik koşullarına göre değerlendirmek lazım. Ben örnek olarak Arap gelinlerinde ki abartılı göz makyajının o bölgeye has kadın tipolojisine çok yakıştığını düşünüyorum ancak bu makyajı kalkıp bir Çinli geline uygularsanız neticesi facia olur.           

 

 

   

 • Düğün öncesi yüzü makyaja hazırlamak olabilir mi

 

Düğün öncesi çok geç genç kızlarımız ciltlerine her daim iyi bakmak durumundalar. Sağlıklı bir cilt için güneş ve solarium’dan uzak durmaya çalışın. Çünkü güneş ve solaryum cildinizin kırışıp kurumasına dolayısıyla da nemsiz kalmasına neden olacaktır. Cildinizde ölü hücreler varsa ve elinizdeki ürünler bu problemi gidermekte yetersiz kalıyorsa, bir güzellik enstitüsüne gidip peeling yaptırmanız gerekecektir. Bu işleme düğünden 1 hafta önce başvurmalısınız.

 

 • Geline baktığımızda sizin dokunuşlarınızı nasıl anlarız

 

Anlayamazsınız :) Şayet anlaşılırsa işimi doğru yapamamışım demektir…

 

 

 • Gelinle tanışmanızdan itibaren nasıl bir yol izliyorsunuz

 

Şayet düğün tarihinden yeterince erken bir Tarihte tanışma imkanım olursa 50 senelik tecrübemin yardımıyla Cilt bakımından tutun Gelinlik seçimi, Saç stili gibi Düğün ile alakalı bütün detaylarda bir nevi danışmanlık hizmeti veriyorum diyebilirim. Duvak, Gelinlik ve Makyaj gibi detaylar bir bütünü tamamlayan unsurlar olduğu için mutlaka birbirleri ile olan uyuma çok dikkat etmek gerekir.

 

 

 • Gelinlik ile makyajın ilişkisinden bahseder misiniz

 

Bu ilişki gerçekten çok önemli ama sadece Gelinlik değil Saç Stili hatta Damat ile olan uyum gibi bir çok ilişkiyi göz önünde bulundurarak değerlendirmek lazım. Makyaj sırasında öncelik Gelinlik ve Saç Stilinin unsur makyaj sayesinde yüze oturup yakışmasını sağlamaktır yanlız bu şartları sağlamak için dikkat edilmesi gereken birçok detay var. İşi şansa bırakmamak için düğünden en az bir iki gün önce duvak ve aksesuarlarla prova yapılmasını tavsiye ederim. Duvak takılacaksa saçınızın topuz olması daha iyi bir görüntü vermenizi sağlar. Topuz yapılırken damadın boyunu göz önünde bulundurun. Damat sizden uzun bile olsa tepede yüksek topuz var duvağın kalabalıklığıyla sizden kısa görünür. Saç bakımı ve renge karar verilmesi çok önemli. Düğün gününüzden önce saç bakımı sıklaştırmalı ve renk değişikliği yapılacaksa saçınızı tanıyan uzman bir kişi tarafından saçınızı yaptırmalı. Saçınızın uzunluğuna göre modele karar verilmeli. Postiş gerekiyorsa rengi önceden görülüp, saçınızla uyum sağlamalı. Görüldüğü üzere güzel gelin olmayı belirleyen burada sayamayacağım kadar çok birbiriyle ilişkili detay var ben sadece en belirgin olanlara değinmeye çalıştım.  

     

 • Düğün sonuna kadar makyajı korumanın yolları neler

 

Doğru ve Profesyonel malzeme şeçimi ile bırakın Düğün sonunu o Makyaj en az 3-4 gün dayanabilir yapılması gereken tek şey Tam Transparan Su rengi fiksatörlü bir Pudra ile ara ara Makyajı tazelemek.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : www.oyatolgamakyajkursu.com

 

 

Please reload

Featured Posts

Yıldızları Boyayan Kadın Oya Tolga

October 1, 2017

1/6
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

 OYA TOLGA MAKE-UP STUDIO

 

Süleyman Seba Cad. No: 74-9 Maçka / Beşiktaş /İstanbul 

Tel: 0212 261 6875

© 2016 Oya Tolga Official Homepage