• Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Google+ App Icon

Yönetici kadınların Makyaj Öğretmeni | Oya Tolga ile kişisel Makyaj Eğitimi

Oya Tolga ile kişisel Makyaj Eğitimi | Yönetici kadınların Makyaj Öğretmeni 

2. Ocak 2005 - Hürriyet | Gaye Güzelay


Beden dilimiz, görüntümüz, birikimlerimiz, karizmamız ve öz güvenimiz, imajımızın bazı unsurlarını oluşturuyor. İmaj çağını yaşadığımız günümüzde, şirketlerin ve çalışanlarının ortak bir imaj belirlemesine büyük önem veriliyor. Kıyafet ve makyajın güzel taşınmasının imajı kuvvetlendireceği, iyi pazarlanan imajın şirketi daha yükseğe taşıyacağına inanılıyor. Hal böyle olunca imdada, imaj yönetimi eğitimleri yetişiyor. İş insanları bu eğitimlere katılarak beden dili, işyerinde giyim kuşam, iş yemekleri, kartivizit verme kuralları, sofra kuralları, telefonla görüşme gibi konularda bilgi sahibi oluyorlar. İmaj yönetimi eğitimlerinin önemli konularından biri de makyaj.

 

Başkalarının zihninde oluşturduğumuz düşüncelere imaj deniyor. İş dünyasında başarı için imaj en önemli unsurlardan biri. 30 yıldır makyöz (make-up artist) olarak çalışan Oya Tolga, iş kadınlarına 'makyaj' eğitimi vererek 'imajlarına' katkıda bulunuyor. Uç yılda bin 500 üst düzey yönetici kadına kişisel makyaj eğitimi veren Tolga, "Net ve iyi bir görüntüye sahip olan kişi, bunu işine de yansıtır" diyor. 
 

Kişisel Makyaj Eğitimi alanların %85 İş Kadını

 

Oya Tolga, 30 yıldır başkalarına makyaj yapıyor. Yaptığı işe, yurtdışında 'make-up artist' deniyor. Aynı zamanda kadınlara, kişisel makyajlarını doğru yapmayı öğretiyor.

12 yıldır kedi stüdyosunda mesleğini sürdüren Oya Tolga, üç yıldır üst düzey yöneticilere de kişisel makyaj eğitimi veriyor.

Müşterilerinin yüzde 85'ini, çoğunluğu üst düzey yöneticiler olmak üzere iş dünyasından kadınlar oluşturuyor. Son üç yılda kişisel makyaj eğitimi verdiği üst düzey yönetici sayısının bin 500'e yaklaştığını belirtiyor. Tolga'ya kişisel makyaj eğitimi almak için gelen üst düzey yöneticilerin sayısının bu denli yüksek olmasının bir nedeni de, yaklaşık bir yıldır Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) bünyesinde kurs veriyor olması. Bugüne kadar 600'den fazla Boğaziçi Üniversitesi mezunu ve öğrencisine eğitim vermiş. Makyaj yapmaya sinema ve televizyon filmleri için makyaj yaparak başlamış. Fransa'daki Jeanne Pierre Florimo ve İngiltere'deki Park School'da aldığı eğitimlerin yanı sıra, Fransa'da çeşitli seminerlere katılmış. Türkiye'ye döndükten sonra sinema, televizyon ve reklam filmleri için makyaj yapmış. 

 

 


Üst Düzeye Öğretiyor

 

Oya Tolga, başarılarını imajlarıyla güçlendirmek isteyen iş kadınlarına makyaj konusunda tavsiyelerde bulundu. 

Kişisel makyaj Eğitimi alanlar kimler?

 

- Gelenlerin yüzde 80-85'i iş dünyasından. Genelde üst düzey yönetici grubu geliyor.

Üç yıldır bin 500 civarında üst düzey yöneticiye eğitim verdim. Kadınlar için akşam 19.00'dan sonra eğitim veriyoruz. Bire bir verdiğim eğitimler iki saatte tamamlanıyor. Kalabalık kurslar için dört saat yeterli oluyor: Gelenlerin yüzde 10- 15 i sanatçı. Ev kadınları kendilerine biraz daha az özen gösteriyor.

• İş dünyasından müşterileriniz daha çok hangi sektörlerden?

BÜMED aracılığıyla olduğu için Boğaziçi mezunlarından gelenler çoğunlukta. Banka sektörü ağırlıklı. Bunun yanı sıra Koç Holding, Sabancı Holding, Akbank ve İş Bankası, ilk aklıma gelenler. Bir iş kadınının makyaj, çantasında hangi malzemeler bulunmalı?

- Makyaj, toz pudrayla yapılır ama akşama kadar taşımak zordur. Hafif. rötuşlar için sıkıştırılmış pudralardan bulunmalı. Allık, rimel ve ruj, mutlaka bulundurulması gereken diğer malzemeler. Satış-pazarlama departmanlarında çalışan kadınların makyajı nasıl olmalı?

- Bu bölümde çalışanlar daha frapan makyaj yapmalılar. Temiz, doğru, net ve biraz kuvvetli olmalı. Makyaj görünmeli.

 

Kaynak : 2. Ocak 2005 - Hürriyet | Gaye Güzelay

 

Bu arada Oya Tolganın sunduğu Kişisel Makyaj eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz aşağıdaki linki tıklayınız :

 

http://oyatolgamakyajkursu.com/kurskayit/makyaj-kursu/

 

Please reload

Featured Posts

Yıldızları Boyayan Kadın Oya Tolga

October 1, 2017

1/6
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

 OYA TOLGA MAKE-UP STUDIO

 

Süleyman Seba Cad. No: 74-9 Maçka / Beşiktaş /İstanbul 

Tel: 0212 261 6875

© 2016 Oya Tolga Official Homepage