• Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Google+ App Icon

Oya Tolga ile Profesyonel Makyaj Kursu | Eğitimin içeriği ve amacı hakkında bilmeniz gerekenler

Oya Tolga ile Profesyonel Makyaj Kursu | Eğitimin içeriği ve amacı hakkında bilmeniz gerekenler...

Oya Tolga ile Profesyonel Makyaj kursu içerik olarak neleri kapsıyor ?
 
1)Anatomi Eğitimi

 

Doğru makyaj yapmanın temeli her şeyden önce  ciddi bir Anatomi bilgisine dayanır.İyi bir Make-Up Artisti makyaj yapacağı kişinin kendisine has olan Anatomik yapısını tahlil edebilecek bir göze sahip olmalı ve bu sayede ideal ölçülerin ışığında o kişiye özel en doğru müdahalelerin neler

olması gerektiğini görebilmelidir.

 

Prensip olarak çirkin yüz diye bir şey yoktur sadece anatomik yapısı gereği doğru ışık alamayan yüzler vardır ve Makyajın amacı Makyözün uygulayacağı isabetli gölgelendirme ve aydınlatmalar ile Yüzün doğru şekilde Işık alabilmesine olanak sağlamak.Doğru ışık alan yüz her zaman güzeldir ve daima güzel fotoğraf verir.Bu nedenle biz de Profesyonel Makyaj kursumuza katılan öğrencilere öncelikli ve ağırlıkla  Anatomi öğretiyoruz. Anatomi bilgisi ile desteklenmiş bir altın oran algısı iyi olarak nitelendirilen Makyaj sanatçısını öne çıkartan yegane özeliktir.

 

İşte bizim eğitimlerdeki ana hedefimiz bu algıyı öğrencilerimize kazandırabilmek...Hatta eğitimin ilerleyen safhalarında makyaj tekniklerini, renk ve malzeme seçimi,Işık ve Gölgelendirme gibi uygulamalarını öğretirken bile ön plandaki amaç bu algıyı pekiştirmek üzerine kurgulu.

Öğrenciler Anatomi kavramını önce kendi Anatomik yapılarını tanıyarak kendi makyajları üzerinde deneyimliyorlar ve sonraki aşamalarda öğrendikleri Makyaj Tekniklerini katılımcı diğer arkadaşları ile birbirlerine uygulamak suretiyle iyice pekiştirme şansı buluyorlar.Bu eğitimde herkes ile bire bir ilgileniliyor ve programın toplu yapılmasında ki gaye farklı anatomik koşullara sahip her bir öğrencinin diğer öğrencilere Makyaj uygulaması yaparken Anatomi bilgisini ve algısını geliştirme ve pekiştirme imkanı sağlaması.Yalnız birebir ilgilenebilmesini zora sokmamak adına  biz Eğitimlerimizi program başı en fazla 5 öğrenci ile sınırlı tutmayı daha uygun görüyoruz.

 

Anatomi bilgisi ile desteklenmiş bir altın oran algısı herkesin yakalayabileceği bir şey mi ?

 

Tekniği doğru öğrenmek ve algılamak ki bunun en önemli adımı anatomi bilgisine dayalı makyaj yapabilmek herkesin öğrenebileceği bir şey.

Bazı insanlar yaradılışlarındaki donanım itibarı ile bu algıyı yakalama noktasında elbette daha avantajlı olabilirler ancak estetiğe olan duyarlılık

tek başına başarıyı getirmeye yeterli değil önemli olan işe karşı hissedilen sevgi ve gösterilen gayret ile alakalı.Evet yatkınlığı daha az olan öğrenciler

bu algıyı kazanma noktasında biraz daha fazla vakte ihtiyaç duyabiliyorlar ama makyaja olan ilgilerini kişisel çabaları ile de tamamlayabilenler için

başarı kaçınılmazdır.Bu işte başarıyı yakalamak yetenekten daha çok ilgi, sevgi ,azim, çok çalışmak ,kendine inanmak ve makyaj tekniğini doğru

algılamakla ilgili bir şey.

 

2. Baz

 

İkinci adımda Baz malzemeleri kullanılmak suretiyle kişinin anatomik yüz yapısının Altın oranlar dikkate alınarak aydınlatma ve gölgeleme teknikleri

ile doğru ışık alır duruma getirilmesi öğretilir.Bu bölüme kısacası Aydınlatma ve gölgelendirme de diyebiliriz.

 

3.Renklendirme
 

a) Toz Bazlı Malzemeler (Allıklar,Pudralar,Göz Farları ve benzeri malzemeler)

b) Yağ Bazlı Malzemeler ( Baz Malzemeleri,Rujlar, Allıklar ve benzeri malzemeler)

c) Su Bazlı malzemeler ( Sulu Boya tekniği ile çalışılan Aqua ve bazı Baz malzemeleri, Airbrush)

 

Üçüncü adımda Makyajda Renklendirmek için kullanılan Malzemeleri tanıyıp uygulama teknikleri öğreneceğiz ayrıca renkler ve özelikleri hakkında bilgi edineceğiz .

 

 

4. Aqua Makyaj Eğitimi

 

Aqua Makyajı Sulu Boya tekniği ile Ressamın tuvale resim yapmasına benzer bir prensiple yüze ve özelikle de Göz kısmına uygulanan çok önemli bir Makyaj metodudur.Ressamdan farklı olarak biz Makyajda insan yüzüne doğru bir Baz uygulayarak o yüzü önce üstünde sanatımızı icra edebileceğimiz bir tuvale dönüştürüyoruz ve sonra bu özel malzemeyi kullanarak işi renklendirmeye başlıyoruz. Aqua Makyajı Toz ve Yağ bazlı uygulamalara göre çok daha dayanıklı ve kalıcıdır özelikle Gelin Makyajı,Defile Makyajı,Sinema-TV makyajı gibi dayanıklılığın çok önemli olduğu Profesyonel makyaj uygulamalarında Aqua Makyajı Makyaj sanatçısının tek kurtarıcısıdır.Bu sebeple biz Eğitimlerimizde Aqua makyajına özel olarak yoğunlaşıyoruz.

 

 

5. Airbrush (Sinema/TV Makyajı) Eğitimi

 

Havalı fırça olarak düz tercüme edilebilir. Airbrush 'ın önemi geçmişte olduğu gibi bu günde hız kazanmak ve şablon makyajını hem yüz ve hem de vücutta yapabilmeyi sağlaması ile ilgili. Ancak bunun haricinde çözünürlüğü yüksek kameralar ile çalışmada iyi ve doğal görüntü sağlaması normal gözün görmediği ama HD kameraların ortaya çıkardığı pürüzleri örtebilmesi bu aleti öne çıkarmaktadır. HD kameranın içine girdiği her işte Makyaj sanatçısı mutlaka Airbrush kullanmak zorundadır.Bu sebeple Oya Tolga'nın Asistanı ve aynı zamanda Kızı olan Sim Tolga tarafın'dan eğitimin son bölümünde Airbrush dersi de verilerek bu aletin kullanımı öğretilmektedir.

 

 

 

 

Oya Tolga ile Profesyonel Makyaj Kursu hakkında genel sorular ve cevapları...
 
Soru 1.
Oya Tolga'nın sunduğu 2 Aylık profesyonel makyaj Kursu ile Hızlandırılmış profesyonel makyaj Kursu arasında ki fark nedir ?
 
İçerik olarak aslında 5. Günlük  Hızlandırılmış Makyaj Kursunun uzun vadeli Kurstan hiç bir Farkı yok. 5. günlük programda Öğrenciler Pazartesinden Cumaya kadar her gün saat 10:00 dan 18:00 e kadar uzun vadeli programın derslerini yoğunlaştırılmış olarak görüyorlar.Uzun vadeli programda ise her hafta Salı ve Çarşamba günleri olmak üzere saat 13:00 ile 17:00 arası aynı ders programını 
2 aylık bir süreye yayıyoruz.Uzun vadeli Programın tek avantajı bu işe gerekli zamanı ayırabilen Katılımcılara burada öğrendiklerini süreç içresinde pekiştirme imkanı tanıması.
5. günlük programın amacı ise İstanbul ve Yurt dışından gelmek isteyen veya her hangi bir gerekçeden ötürü 2 Ay zaman ayırma imkanı olmayan katılımcılara  eğitimlerimize katılabilmeleri için olanak sağlamak.
 
Ayrıca belirtmeliyim ki 5. Günlük veya iki aylık gibi sürelerle tanımlamak zorunda olduğumuz bu kurslar sadece sizlere bir ölçü vermek adına yoksa bizim felsefemiz öğreninceye kadardır !
Mesela kısa programa katılan öğrencilerimiz şayet sonrasında öğrendiklerini pekiştirmek istiyorlarsa uzun vadeli programa devam edebiliyorlar aynı şekilde uzun vadeli programa gelen öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeksizin kısa vadeli programı da ziyaret edebiliyor.
Bu tamamen öğrencilerin ayırabileceği zaman ile alakalı ama ben kimseyi bu işi öğretmeden bırakmıyorum.Elbette kurs süreleri tayin edilen zamanda dolduğunda kendilerine Diploma veriyorum ancak bu süre içresinde henüz hazır olduklarına inanmadığım öğrencilerden her hangi bir ücret talep etmeksizin kursa devam etmelerini rica ediyorum.
 
Kıssa program ile uzun program arasında birde şöyle bir fark var Hızlandırılmış Kursu talep üzerine yaklaşık 2 ayda bir düzenliyoruz ama uzun vadeli kursun herhangi bir başlama tarihi yok isteyen istediği vakit katılabiliyor ve bireysel olarak öğrenene kadar devam edip mezun oluyor.
Ayrıca illa haftanın her iki günü veya her hafta gelme mecburiyeti de yok bu programda ders toplu olarak işlenmiyor herkes ile bire bir ilgileniyorum bu yüzden kişi kendi zaman ayarlamasını kendine göre yapabiliyor.Yani düzenli gelebilme imkanı olan doğal olarak daha kıssa sürede öğrenmiş ama sürece yayarak daha uzun vadede bitirmek isteyenler içinde böyle bir esneklik mevcut.          
 
 
 
Soru 2.
Hızlandırılmış profesyonel makyaj Kursunu sadece İstanbul -Beşiktaş'ta ki yeriniz de mi düzenliyorsunuz ?
 
Prensipte evet öyle, genelikle kendi yerimde düzenliyorum ama bu arada talep üzerine en az 4 katılımcı olması şartıyla ve kurs için gerekli ortam sağlanırsa severek başka yerlerde de eğitim verebilirim.Daha önceleri Bursa,Ankara ve İzmir de bu şekilde Programlar düzenledik çok da keyifli geçmişti bundan sonra da gerekli şartlar oluşursa neden olmasın memnuniyetle.
 
Soru 3.
Oya Tolga Diplomasının geçerliği nedir M.E.B. onayı var mı ?
 
Öncelikle Oya Tolga Türkiye'ye Makyaj sanatını profesyonel anlamda tanıtan ve bunu meslek
 
olarak kabul ettiren ilk Makyaj sanatçısı olmakla birlikte 50 senelik mücadelesi sonucu saygınlık
 
kazandıran kişidir. Ayrıca 30 seneyi aşkın süredir Profesyonel makyaj eğitimleri vererek Piyasaya
 
sayısı 1000 aşkın genç ve başarılı Makyaj sanatçısı kazandırmıştır.   

 

Bu sebeple Oya Tolga'dan eğitim almış olmak Piyasada çok geçerli bir referans.

 

Oya Tolga Make-Up Studio özel bir kurum olduğu için M.E.B. onayı yok ancak Eğitimden sonra

 

Öğrencilerimizi Ayşe Kurtönal'ın başında bulundu ve kuruluşunda bizimde emeğimizin geçtiği

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'na bağlı İstanbul Güz. Uzm. ve Güz. sal. İşlt.

 

Odasına yönlendiriyoruz. Odanın düzenlediği 1 saatlik bir uygulamalı sınavın ardından

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Kalfalık ve Ustalık Belgesi edinebiliyorsunuz.

 

Odanın düzenlediği sınav bizim eğitimden geçen Öğrenciler için son derece basit olup şu ana kadar

 

olumsuz netice ile karşılaşmadık.

 

 

Soru 4.
Oya Tolga Profesyonel Makyaj Kursu piyasa şartlarına göre pahalı mı?
 
Piyasa'da Profesyonel Makyaj Kursu anlamında ne gibi eğitimler veriliyor bunun karşılığında ne talep ediliyor inan hiç bilmiyorum ve ayrıca merak da etmiyorum bu yüzden böyle bir karşılaştırma yapamayacağım.Benim için önemli olan ne ortaya koyduğum ve bunun karşılığı olarak ne talep ettiğim.
Birincisi ben Türkiye'de bu işin eğitimini vermeye başlayan ilk kişiyim ve bu işi eğitim kapsamında yapmaya başlayalı 40 sene oldu...
Böylesi bir tecrübeye sahip başka bir alternatif var mı dır sizin takdirinize bırakıyorum.
Ayrıca benim Öğrencilerime gösterdiğim birebir ilgiyi başka bir kurs ortamında gösterebilen var mı dır inanın çok şüpheliyim.
 
Örneğin ben gençken bu mesleği öğrenmek için Türkiye de bırakın eğitim bulmak böyle bir meslek bile yoktu ve ben senelerce Paris ve Londra'da ki Okulları ve Kursları ziyaret ederek bu işi öğrenmeye çalıştım.Emin olun o dünyaca otorite kabul edilen Kurslarda benim Öğrencilerime gösterdiğim ilginin 10 da biri  bile yok ki benim talep ettiğim ücretin neredeyse 10 katını almalarına rağmen.Zaten benim sunduğum üzere öğreninceye kadar diye bir prensip yok kimsede eğitimi toplu olarak verirler kim ne alırsa alır alamayan da bir daha para öder ve yine gelir.
Şimdi bütün bu geçmişimle birlikte bu mesleği öğrenmek isteyenlere sağladığım özel koşulları bir kenara atıp sadece daha ucuz olduğu için başka alternatifleri tercih edenlerin kendi kararıdır saygı duyarım. Zaten benim herkese ders vermek gibi bir maksadım da yok.Bu şansı meslek hayatımın kalan son senelerinde  beni ve sunduğum değerleri algılayabilecek nitelikteki insanlara tanımak isterim. Ücret olarak piyasaya göre pahalı olup olmadığımı bilemiyorum zannedersem Türkiye olarak baktığımızda ortalamanın biraz üstündedir  ancak bildiğim tek şey şu uluslar arası zeminde verdiğim bu eğitimin kapsam ve ilgi olarak bir benzeri olmadığı ve böyle bir değeri çok makul ve hatta komik denebilecek rakamlara veriyor olmam.
 
Oya Tolga ile Profesyonel Makyaj Kursu hakkında Öğrenci yorumları...
 
 
          
 Başak Ünal Make-Up Artist

 

basakunalmakeup : ''Her makeup artistin,bu mesleğe başlamadan önce gitmesi gereken tek yer Oya Tolga'dır.Yüz orantısı nedir bilmeden yapılan tüm makyajlar faciayla sonuçlanıyor maalesef.(daha uzun burunlar,daha uzun yüzler,daha büyük ve geniş alın ve yüzler,düşmüş yanaklar ve gıdılar,büyük olan çenenin daha da büyük görünmesi gibi)Yüzde altın oran dediğimiz matematiksel sonuca iyi bir makyajla değil,iyi bir ışık-gölge oyunlarıyla varabilirsiniz. Bu sayede yakaladığınız yüz orantısında makyaja bile ihtiyacınız olmayacaktır.Bunu çok iyi gören ve bilen hocam Oya Tolga'ya verdiği engin bilgilerden dolayı teşekkür ederim.''

 

 

Oya Tolga ile Profesyonel Makyaj Kursuna katılmak isterseniz bizi 0212 261 68 75 no lu telefonumuzdan arayabilirsiniz yada aşağıdaki linki tıklayarak direk kurs kayıt sayfasına yönlenebilirsiniz :

 

http://oyatolgamakyajkursu.com/kurskayit/profesyonel-makyaj-kursu-istanbul/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
    
 

 

Please reload

Featured Posts

Yıldızları Boyayan Kadın Oya Tolga

October 1, 2017

1/6
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us